O sboru

    Pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster Přelouč byl založen 11. října 1921. Název přijal na počest a se souhlasem hudebního skladatele J. B. Foerstera. Ten s ním udržoval přátelské styky a o osm let později se stal jeho čestným členem. 

  Sbor J. B. Foerster Přelouč pozitivně reprezentuje město nejen na koncertech v Přelouči ale i na festivalech pěveckých sborů, tradicí se stal vánoční koncert v Národním domě v Praze na Vinohradech, vystoupil také na Svatováclavském festivalu duchovní hudby s cenou Jiřího Koláře v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. Zde získal zvláštní cenu za provedení skladby Otto Alberta Tichého Svatý Václave.

 Repertoár sboru obsahuje lidové písně ve vícehlasých úpravách, skladby doby renesance, baroka, klasicismu, romantismu, hudby 20. století i skladby současných autorů. 

    Od února 2022 sbor vede sbormistryně Anna Grecmanová a na klavír doprovází Marie Krupková. 


Historie

V roce 1862 proběhly v Praze a na Kunětické hoře dvě významné pěvecké akce. Pod jejich vlivem byl v Přelouči 6. ledna 1863 založen spolek Vojmír. Měl 40 členů, předsedou byl zvolen farář Jan Čána a sbormistrem učitel František Vosyka. První vystoupení se uskutečnilo 25. května 1863, přičemž výtěžek z akce byl věnován na stavbu pomníku Jana Ámose Komenského v Brandýse nad Orlicí, který byl odhalen 5. září 1865, a na výrobu pamětní desky Františka Rubeše ve Skutči, po němž dodnes nese název tamní pěvecký sbor.

Významnou událostí byla účast spolku Vojmír na svěcení praporu pěveckého spolku Vlastislav v Heřmanově Městci 10. září 1865 a na slavnostním odhalení pamětní desky Mistru Janu Husovi v Husinci 6. září 1869.

V roce 1873 se pěvecký spolek Vojmír sloučil s nově vzniklým sborem Občanské besedy a existoval dále jako Pěvecký odbor Občanské besedy. V roce 1909 mu byla věnována skladatelem Josefem Bohuslavem Foersterem skladba s biblickým námětem Legenda.

25. dubna 1910 bylo založeno Pěvecké sdružení, které mělo 39 členů. Sbormistrem se stal Jan Hroch. Ještě téhož roku bylo sdružení přijato za člena Východočeské pěvecké župy Fibichovy.

8. prosince 1910 došlo ke sloučení Pěveckého sdružení s Hudebním kroužkem a sbor vystupoval pod názvem Pěvecko-hudební sdružení Občanské besedy v Přelouči (PHS). Do jeho další činnosti neblaze zasáhla 1. světová válka. V roce 1920 zahajuje PHS svou činnost zásluhou JUDr. Josefa Fouska, který nastupuje jako sbormistr po Janu Hrochovi.

11. října 1921 přijalo Pěvecko- hudební sdružení Občanské besedy v Přelouči nový název, a to sbor Josef Bohuslav Foerster. Při příležitosti založení nového sboru mu skladatel Foerster věnoval krátkou skladbu s názvem Heslo (text napsal tehdejší člen sboru Karel Ludvík) jako výraz souhlasu s tím, že sbor ponese jeho jméno. Tato skladba je znělkou sboru. Pod novým názvem sbor poprvé vystoupil 11.prosince 1921. Skladatel Foerster, který se sborem udržoval přátelské styky, byl 8. října 1929 jmenován čestným členem sboru.

Od roku 1930 prodělával sbor krizi. Byl rozdělen na ženský a mužský sbor, z nichž postupně každý omezil svou činnost. Úroveň sboru se zvýšila příchodem sbormistra Karla Schejbala, majitele místní hudební školy, který sbor vedl od roku 1941 do roku 1945.

V roce 1958 se do vedení vrátil Josef Fousek a po jeho onemocnění sbor vedl v letech 1959 až 2002 Stanislav Polanský, absolvent vojenské hudební školy, učitel a ředitel Lidové školy umění - nyní Základní umělecké školy v Přelouči. V letech 2002 až 2007 sbor řídil Jiří Kupka. V roce 2007 se vedení ujal mladý sbormistr a varhaník Petr Vacek, absolvent pardubické konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Smíšený pěvecký sbor nese od roku 2007 název Josef Bohuslav Foerster Přelouč.

Repertoár sboru je pestrý, pravidelně rozšiřovaný, přičemž důraz je kladen na provozování skladeb českých autorů. Nechybí skladby z období renesance, baroka, klasicismu, romantismu ale i písně lidové,  muzikálové, filmové, spirituály a písně populární z různých zemí světa.  

Tento pěvecký sbor tvoří svou tradicí neodmyslitelnou součást kulturního života Přelouče i celého Pardubicka.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky